Read Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı by Erendiz Atasü Free Online


Ebook Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı by Erendiz Atasü read! Book Title: Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 928 KB
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data
Loaded: 2103 times
Reader ratings: 4.7
The author of the book: Erendiz Atasü
Edition: Everest Yayınları
Date of issue: November 2011

Read full description of the books:Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı, kırklı yıllardan başlayan bir hayatın olduğu kadar, altmışlı yıllardan bu yana da Türkiye aydınının çöküşe yol alan öyküsü... Ülküleri olan orta sınıflı bir ailenin Ankara'daki evinde başlayan bu öykü, altmışlı yıllarda siyaset ortamına taşınacak, oradan 12 Eylül karanlığında soluğu kesilerek yol alacak, sonrasında günümüz Türkiye'sine ulaşacak ve biz ona Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı diyeceğiz. Çünkü Türkiye'de o yıllardan bu yana aydın bir kadın olmanın bedeli ve intikamı Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı'nda somutluk kazanacak.

Edebiyatımızda kadın sorunlarına en duyarlı isimlerden biri olan Erendiz Atasü'nün otuz yıllık edebiyat ustalığını taşıyan bu roman, aydınlarını boğan bir ülkenin, kendi çıkar dünyalarında değişip dönüşen halk katmanlarının iç içe geçmiş öyküsünü tabii ki bir kadının gözünden ele alıyor ve bireyin toplumsal var oluşunu irdeliyor. Doğru yaşanamayan yanlış hayatların bir hesaplaşması...

Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı, edebiyatı hâlâ önemseyen ve edebiyata değer veren okurlar için kaçırılmayacak bir fırsat.


Download Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı PDF Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı PDF
Download Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı ERUB Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı PDF
Download Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı DOC Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı PDF
Download Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı TXT Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı PDFRead information about the author

Ebook Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı read Online! Erendiz Atasü was born in Ankara in 1947. She graduated from the Faculty of Pharmacy, Ankara University in 1968, and was a professor of pharmacognosy in the same institution until her retirement in 1997.

Her short stories written with a feminist consciousness have been published in literary journals such as Sanat Edebiyat '81, Düşün, Çağdaş Türk Dili, and Varlık and her essays and articles on literary topics, on women issues, secular society and Republican reforms in journals and dailies such as Saçak, Çağdaş Türk Dili, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Varlık, Papirüs, Cumhuriyet, and Aydınlık.

She has five novels, eight story collections, six collections of essays, and various awards. Some of her short stories have been translated to other languages and been published in anthologies in Great Britain, United States, France, Germany, Holland, Switzerland, Italy , Czech Republic, and Croutia.

Her novel, DAĞIN ÖTEKİ YÜZÜ has been translated into English by the title of THE OTHER SIDE OF THE MOUNTAIN and published in Britain. Her short story collection LANETLİLER has been translated into German and published in Germany by the name of DAS LIED MEERES. Another novel of hers, BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI has been translated into GREEK, and published in Greece, by the name of ON EIPO STHAN KLIMAKTHRIO.

Atasü's work has been subject to various literary research from the point of view of both context and form. Problematic themes such as the alternative history of women, surveying the Republican reforms with a feminine perspective, the conceptualization of sexual relationships and feminine sexuality by women themselves; and textualities such as the usage of imagery and language have been worked upon.
************************************


1947'de Ankara'da doğdu. 1968'de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. Ayni fakültede uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 1997'de Farmakognozi profesörlüğünden emekliye ayrıldı.

Feminist bilinçle kaleme aldığı öyküleri 1981'den bu yana, Sanat Edebiyat'81, Düşün, Çağdaş Türk Dili, Varlık gibi dergilerde; edebiyat sorunları, kitaplar, kadın özgürlüğü, laik toplum ve Cumhuriyet devrimleri üzerine deneme, inceleme ve makaleleri Saçak, Çağdaş Türk Dili, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap Varlık, Papirüs gibi dergilerde, Cumhuriyet, Aydınlık gazetelerde yayımlanmış ve yayımlanmaktadır.

Atasü'nün beş romanı, sekiz öykü ve altı deneme kitabı ve çeşitli ödülleri vardır. Kimi öyküleri başka dillere çevrilmiş, İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’da yayımlanan öykü antolojilerinde yer almıştır.

DAĞIN ÖTEKİ YÜZÜ adlı romanı İngilizceye çevrilmiş ve İngiltere'de yayımlanmıştır. LANETLİLER Almancaya, BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI Yunancaya çevrilip bu ülkelerde yayımlanmıştır.

Atasü'nün yapıtları içerdikleri kadınların öznel tarihi, Cumhuriyet devrimlerinin kadın bireyin gözüyle irdelenmesi, kadın erkek ilişkilerinin ve kadın cinselliğinin kadınlar tarafından kavramlaştırılması gibi izlekler ve sorunsallar açısından olduğu kadar, biçim özellikleri, dil ve imge örgüleri bakımından da çeşitli edebiyatçılar ve edebiyat bilimciler tarafından incelenmiştir.

Ödülleri:
Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü 1982, Kadınlar da Vardır
Orhan Kemal Roman Ödülü 1996, Dağın Öteki Yüzü
Yunus Nadi Öykü Ödülü 1997, Taş Üstüne Gül Oyması
Haldun Taner Öykü Ödülü 1998 Taş Üstüne Gül Oyması
Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü 2010 Hayatın En Mutlu An'ı
Yunus Nadi Öykü Ödülü 2010 Hayatın En Mutlu An'ı


Reviews of the Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı


JOSHUA

Time flew unnoticed.

TYLER

Now this book is one of my favorites!

THOMAS

The beginning is exciting, but at the end of the book is just a very template.

FLORENCE

The book that found the answer to my question
Add a comment
Download EBOOK Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı by Erendiz Atasü Online free

PDF: gne-sayglnn-gerek-yaam.pdf Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı PDF
ERUB: gne-sayglnn-gerek-yaam.epub Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı ERUB
DOC: gne-sayglnn-gerek-yaam.doc Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı DOC
TXT: gne-sayglnn-gerek-yaam.txt Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı TXT